Չինաստանը բացում է Մարսում թթվածին արդյունահանելու ճանապարհը. նոր տեխնոլոգիան կարող է փոխել ապագան
Նանկինի համալսարանի չինացի գիտնականները կարևոր առաջընթաց են գրանցել՝ մշակելով ածխաթթու գազից (CO2) թթվածին արդյունահանելու նորարար մեթոդ: Այս տեխնոլոգիան, որը հրապարակվել է Angewandte Chemie International Edition (ACIE) ամսագրում, կարող է դառնալ Մարսի գաղութացման և Երկրի վրա բնապահպանական խնդիրների լուծման բանալին: Ինչպե՞ս է այն աշխատում, ինչո՞ւ է կարևոր և ի՞նչ հեռանկարներ է բացում մարդկության համար:
Ինչպե՞ս արդյունահանել թթվածին CO2-ից
Ի տարբերություն բույսերի, որոնք ֆոտոսինթեզի ընթացքում ջրածին են օգտագործում ածխաթթու գազը թթվածնի վերածելու համար, չինացի հետազոտողները որպես կատալիզատոր ընտրել են լիթիումը: Նրանք CO2-ը անցկացրել են էլեկտրաքիմիական խցիկով, որտեղ օգտագործվել է ռութենիումի և կոբալտի (RuCo) նանոկատալիզատոր: Սկզբում գազը վերածվել է լիթիումի կարբոնատի, այնուհետև՝ ածխածնի և լիթիումի օքսիդի: Վերջին փուլում լիթիումի օքսիդը քայքայվել է՝ արտազատելով մաքուր թթվածին և վերականգնելով լիթիումը՝ կրկնակի օգտագործման համար: Գործընթացի արդյունավետությունը հասել է տպավորիչ 98%-ի:
Այս մեթոդը ոչ միայն պարզ է իրականացման համար, այլև էկոլոգիապես մաքուր է. այն չի պահանջում բարդ ռեսուրսներ և հնարավորություն է տալիս բազմակի օգտագործել նույն կատալիզատորը: Կողմնակի արդյունքում ստացվող ածխածինը նույնպես կարող է օգտագործվել, օրինակ՝ նյութերի կամ վառելիքի արտադրության մեջ: