Հյուսիսային Կորեան հունվարին եւ փետրվարին Ռուսաստան է ուղարկել մոտ 3 000 հավելյալ զորք՝ լրացնելու համար Ուկրաինայի դեմ պատերազմում կրած կորուստները, հայտնել է Հարավային Կորեայի շտաբի պետերի միացյալ գործակալությունը, հայտնել է AP-ը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ զորքերի հետ միասին Փհենյանն ուղարկել է «զգալի քանակությամբ» փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ, 170 միլիմետրանոց ինքնագնաց հաուբիցներ եւ մոտ 220 միավոր 240 միլիմետրանոց հրթիռային համակարգեր։
Հյուսիսային Կորեան սկզբում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին տրամադրել է 11 000 զինվոր՝ օգնելու Ուկրաինայի զինված ուժերին Կուրսկի մարզից դուրս մղելու հարցում: Սեուլի գնահատմամբ՝ նրանցից 4 000-ը սպանվել կամ վիրավորվել է: Արդյունքում՝ հյուսիսկորեական ստորաբաժանումները դուրս են բերվել առաջնագծից հանգստի եւ վերակազմավորման նպատակով։ Հարավային Կորեայի հետախուզությունը Հյուսիսային Կորեայի մեծ կորուստները բացատրել է նրանով, որ Կիմ Չեն Ընի զորքերը հարմարեցված չեն ժամանակակից պատերազմին, որում անօդաչու սարքերը զգալի դեր են խաղում։ Բացի այդ, ռուսական հրամանատարությունը հաճախ նրանց ուղարկել է գրոհների՝ առանց կրակային աջակցության: Այնուամենայնիվ, հյուսիսկորեացիներն աստիճանաբար մարտական ​​փորձ են ձեռք բերում եւ կարեւոր դեր են խաղում Ուկրաինայի դեմ Պուտինի ռազմավարության մեջ, որը ենթադրում է հյուծման պատերազմ եւ գերակա ռեսուրսներով նպատակների իրագործում։
Հարավկորեական JoongAng պարբերականի աղբյուրները հայտնել են, որ Փհենյանը փետրվարին լրացուցիչ ուժեր է տեղափոխել Ռուսաստան։ Նրանք նշել են, որ 2025թ. սկզբից Կիմ Չեն Ընը Պուտինին ուղարկել է առնվազն 1 000 կործանիչ, դրանք տեղափոխվել են Կուրսկի մարզ՝ օգտագործելով ռուսական նավերը եւ ռազմական ինքնաթիռները։
Ընդ որում, համալրման կազմում ներառվել են մոտոհրաձգային, սակրավորների եւ էլեկտրոնային հետախուզության ստորաբաժանումներ, որոնք նախկինում ուղարկված զորակազմում չեն եղել։
Մոսկվայի եւ Փհենյանի միջեւ համագործակցության խորացումը սկսվել է 2024թ. ամռանը Պուտինի Հյուսիսային Կորեա կատարած այցից հետո։ Այդ ժամանակ նա եւ Կիմ Չեն Ընը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր, որը նախատեսում է հարձակման դեպքում փոխադարձ ռազմական օգնություն։ Այս տարվա մարտի 21-ին Փհենյան էր մեկնել ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։ Նրա հետ հանդիպման ժամանակ Կիմ Չեն Ընը անսասան աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանին Ուկրաինայի դեմ պատերազմում եւ վերահաստատել է Պուտինի հետ պայմանագրի պահպանման իր հանձնառությունը։