Ավստրիայի ամենահայտնի պալեոլիթյան վայրերից մեկում գիտնականները «սենսացիոն» բացահայտում են արել, որը լույս է սփռում առօրյա կյանքի վրա մինչև վերջին սառցե դարաշրջանի սկիզբը, գրում է Interesting Engineering-ը:
Նրանք հայտնաբերել են երկու տարբեր մշակման վայրեր, որտեղ մամոնտները, հավանաբար, մորթվել են սննդի համար, իսկ նրանց ոսկորները օգտագործվել են գործիքներ պատրաստելու համար: Թեև Langmannersdorf am Perschling-ը պալեոլիթյան դարաշրջանի ավելի երիտասարդ վայրերից է, համեմատած այնպիսի թեժ կետերի հետ, ինչպիսիք են Վիլենդորֆը և Կրեմսը, այն պարծենում է մամոնտի ոսկորների զգալի քանակով, որոնք միայն վերջերս են հետազոտվել:
20-րդ դարասկզբին Լանգմաներսդորֆի հայտնաբերումից հետո Յոզեֆ Բայերը մանրամասն ուսումնասիրություններ կատարեց 1919-1920 թվականներին: Նրա թիմը հայտնաբերեց երկու մամոնտի որսի վայրեր: Ավելի քան մեկ դար անց՝ 2025 թվականի փետրվարին, Ավստրիայի հնագիտական ​​ինստիտուտը կատարեց ևս մեկ մանրակրկիտ ուսումնասիրություն։